579493-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: Traktorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Traktor: 1 st Gata och 1 st Kultur och Fritid
Referensnummer: 2020-54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16700000 Traktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 2 st traktorer. 1 st till Gata för gatuunderhåll och 1 st till Kultur och Fritid för skötsel av fotbollsplaner.
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Kommunledningskontoret, Upphandling- och kanslienheten.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
Tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 2021-01-11 12:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Beställaren avser att upphandla två (2) stycken fabriksnya traktorer till Gata och Kultur o Fritid. Upphandlingen har 2 anbudsområden.
Anbudsområde 1: en (1) Traktor Gata, enligt bilaga 4 Kravspecifikation Gata
Anbudsområde 2: en (1) Traktor Kultur och Fritid, enligt bilaga 5 Kravspecifikation Kultur och Fritid
Anbud kan läggas på hela eller delar av uppdraget.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Avtalsform
Anbud kan lämnas på en eller flera delar av uppdraget. Beställaren kan komma att teckna kontrakt med en leverantör för hela åtagandet eller med olika leverantörer för olika delar av uppdraget.
Upplysningar under anbudstiden
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Visma TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Visma TendSign.
Sista dag för frågor är 2021-01-04.
Leverantören ansvarar för att denne har tagit del av upphandlingsdokumentet i sin helhet, inklusive frågor och svar, innan denne lämnar sitt anbud. Leverantören uppmanas därför att innan anbud lämnas kontrollera via Visma TendSign om nya uppgifter om upphandlingen tillkommit.
Leveranstid
Leverans ska ske senast vecka 18, 2021.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud
3. Alos 05
4. Kravspecifikation Traktor Gata
5. Kravspecifikation Traktor Kultur och Fritid
6. Utvärderingsmodell Traktor Gata
7. Utvärderingsmodell Traktor Kultur och Fritids
8. Utvärderingsmall exempel