579549-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjäraccelerator till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN20-0068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av aktuell utrustning (linjäraccelerator) inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick,
— Inbyte av befintlig utrustning inkl. demontering och borttransport. (Kliniken kommer att ta hand om en del reservdelar före demontering av leverantör)
— Positioneringslasrar,
— Klinisk och teknisk dokumentation,
— Utbildning av klinisk och teknisk personal,
— Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid,
— Option på teknisk serviceutbildning,
— Option på sjukhusfysikerutbildning,
— Option på ytterligare 1 st utrustning,
— Option på inmätning av utrustning,
— Option på In-Vivodosimetrisystem,
— Option på behandlingsbord/bordstopp till befintlig utrustning,
— Option på QA-utrustning.
Utrustningen kommer att placeras på strålbehandlingsenheten, Onkologkliniken vid Västmanlands Sjukhus Västerås.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 31643100 Linjära acceleratorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Option på ytterligare 1 st. utrustning,
Utrustningen kommer att placeras på strålbehandlingsenheten, Onkologikliniken vid Västmanlands Sjukhus Västerås.
Miljöarbete i Region Sörmland och Region Västmanland
Region Sörmland och Region Västmanland arbetar systematiskt för att minska sin miljöpåverkan och är miljöcertifierade enligt ISO 14001:2015.
Ett viktigt verktyg för att nå uppsatta miljömål är att i upphandlingsarbetet ställa och följa upp miljökrav i enlighet med miljömålen i respektive region.
Miljöarbetet utgår från den gemensamma inköpspolicyn med riktlinjer, samt de miljöprogram som fastställts av regionfullmäktige.
De styrande dokumenten samt övrig information om vilka krav vi ställer och hur Region Sörmland och Region Västmanland arbetar med miljöfrågor, finns på Leveransportalen (http://info.edionet.net/du/leverantorsinformation)