Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Invändig Målning 2017.
Referensnummer: 16/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds Kommuns Fastighets AB (LKF) inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för Måleriarbeten med avrop under avtalstiden. Ramavtalet omfattar även sprutmålning med avrop under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 56 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45442110 Målning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet är uppdelat i 6 kategorier. Största delen av ramavtalet avser invändig målning och tapetsering i bostäder för årsutskick HLU, Månadsutskick och tomma lägenheter. Avtalet omfattar uppdrag i hela beståndet.