579641-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kemiska produkter – Kalk
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kalk
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans av bränd kalk och släckt kalk till Beställarens anläggningar för kraftvärme samt vattenrening i Linköping och i Katrineholm. Totalt finns i dagsläget sex (6) stycken olika leveransplatser
Intern identifierare: 26/126
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000