579755-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster 2019
Referensnummer: EUI 19 008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar tryckeritjänster och är uppdelad i två delområden. Anbud kan lämnas på hela uppdraget (A+B) alternativt på ett av delområdena. Separata utvärderingar kommer att göras och avtal kommer att tecknas med flera leverantörer inom varje delområde.
Delområde A: Omfattar Allmänt tryck - exempelvis böcker, skriftserier, tidskrifter/magasin, broschyrer, tidningar, foldrar, vepor, roll-ups, kurs- och programkataloger samt annat reklamtryck.
Avtal kommer tecknas med fyra (4) leverantörer och förnyad konkurrensutsättning kommer tillämpas vid avrop.
Delområde B: Omfattar Avhandlingar och licensiatuppsatser. Ca 300 st/år
Avtal kommer tecknas med två (2) leverantörer och rangordning kommer tillämpas vid avrop
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster, 79823000 Tryckning och leverans, 79824000 Tryckning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen