2. Förfarande
Förfarande
Titel: RAMAVTAL 2026 MARK VA-LEDNINGAR - GAGNEF, LEKSAND, RÄTTVIK, VANSBRO
Beskrivning: Denna upphandling omfattar ramavtal för förnyelsearbeten av VA-förläggning huvudsakligen på det befintliga ledningsnätet. Avrop kommer att ske succesivt och beställarens behov varierar dels över säsonger, från år till år och mellan ägarbolagen. Ramavtalet omfattning kommer därför att variera under ramavtalstiden. Behov av läcklagning kan uppstå akut och tillgänglighet utanför ordinarie arbetstid på kvällar och helger krävs.
Intern identifierare: DVA 2025/144
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000