579810-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för finansiell analys och redovisning – Budget- och prognosverktyg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBudget- och prognosverktyg
BeskrivningHuddinge kommun behöver upphandla ett nytt stöd för budget- och prognosverktyg för kommunens alla nämnder. Verktyget ska stödja/harmonisera planerings- och uppföljningsprocessen inom ekonomi, öka effektiviteten och användarvänligheten samt minska administration inom budget- och prognosarbetet. Användare ska kunna lägga en budget per ansvar/verksamhet, se utfall och göra en prognos. Systemet ska även integreras med ekonomisystemet, beslutsstödet och HR-systemet för att kunna hämta information. Det ska kunna hantera flera versioner av prognos, budgetjusteringar under året, och fördelning av budget på olika ansvar. Användare ska kunna jobba med olika scenarios och se direkt resultat av ändringar i prognosen. Alla ekonomer/controllers och chefer med budgetansvar ska vara användare av det nya budget- och prognosverktyget (ca 370 användare) Centrala funktioner: - Möjlighet att skapa och hantera flera versioner av budgetar och prognoser på olika nivåer - Möjlighet att integrera med befintliga system och datalager. - Skalbar lösning som kan anpassas efter kommunens behov. Avgränsningar: Ett budget- och prognosverktyg upphandlas separat från ekonomisystem (nuvarande ERP) och ledningssystem (nuvarande Stratsys). Varken analysverktyg, stöd för verksamhetsstatistik eller beslutsstöd kommer inte att ingå i upphandlingen av buget- och prognosverktyget.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109273:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48444000 Redovisningssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem