579813-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MALDI TOF Masspektrometer
Referensnummer: EUI 19 038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
I neurokemigruppen på Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet jobbar olika forskare med en del molekylära och analytiska tekniker för att undersöka de biokemiska mekanismer som ligger bakom Alzheimers sjukdom. Särskilt fokus ligger på att förstå hur enskilda beta-amyloid peptider aggregerar över tid och hur detta leder till bildning av amyloida plack som är det mest karakteristiska kännetecken för Alzheimers patologi i hjärnan.
För detta ändamål, använder sig Neurokemi av avbildande MALDI masspektrometri och upphandlingen avser inköpet av ett MALDI instrument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen