579855-2023 - ResultatSverige-Skövde: Byggnation av kontorsbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Noden Tegelbruket 5 i partnering
Referensnummer: 23/58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Kreativa Hus Skövde AB inbjuder till anbudsgivning vid upphandling av partneringavtal för nybyggnation av Noden kv. Tegelbruket 5.
Projektet avser kontorshus, inklusive ett parkeringshus.
- Kontor i 8 våningar om cirka 10 200 BTA.
- Parkeringshus med 5 våningar om cirka 11 800 BTA
- Entreprenadtid: 2023–2026
- Projektkostnad: 470 milj. SEK inklusive byggherrekostnader
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213312 Byggnation av parkeringshus, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen