57989-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Auktorisation Vux Norrort – Kommunal vuxenutbildning.
Referensnummer: GVN 2017/3-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att söka auktorisation inom Vux Norrorts auktorisationssystem för kommunal vuxenutbildning. De kommuner som ingår i Vux Norrort är Danderyd, Täby, Vallentuna, Vaxholm, Österåker, Sollentuna, Solna och Upplands Väsby.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Auktorisationssystem för kommunal vuxenutbildning.
För närvarande finns inga specifikt utformade e-verktyg för auktorisation. Kommunerna inom Vux Norrort har valt att använda Tendsign för annonsering och behandling av inkomna ansökningar, men observera att det inte rör sig om ett upphandlingsförfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling eller enligt lagen (2008:962) om valfrihet.