579894-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Vidingehem
Referensnummer: 2023-00343
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser städtjänster för Vidingehem.
Vidingehem AB är av Växjö kommun helägt bostadsföretag som förvaltar cirka 11 500 hyreslägenheter. Vidingehem AB är en del av Växjö Kommun där vi har som mål att bli en helt fossilbränslefri kommunorganisation.Entreprenaden omfattar städning av fastigheter samt övriga arbetsuppgifter
Städning har en central funktion i Vidingehems fastighetsförvaltning. Våra hyresgäster utvärderar regelbundet vår städning och det är av vikt att våra entreprenörer kan säkerställa en jämn och hög nivå på de tjänster som levereras.
Vidingehem avser att teckna kontrakt med städentreprenörer (en (1) per område), avseende vårt fastighetsbestånd. Fastighetsbeståndet är indelat i 4 områden, Område Söder A, Söder B, Norr A och Norr B. Anbud lämnas per angivet område.Anbudsgivare kan välja att lämna anbud för endast ett av områdena eller flera. En städentreprenör kan kvalificeras och vinna ett eller flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Vi söker kvalitetsmedvetna entreprenörer för städning!
Vidingehem AB är av Växjö kommun helägt bostadsföretag som förvaltar cirka 11 500 hyreslägenheter. Ytterligare information finns på www.vidingehem.se. Vidingehem AB är en del av Växjö Kommun där vi har som mål att bli en helt fossilbränslefri kommunorganisation.
Entreprenaden omfattar städning av fastigheter samt övriga arbetsuppgifter enligt dokument angivna i Särskilda föreskrifter.
Städning har en central funktion i Vidingehems fastighetsförvaltning. Våra hyresgäster utvärderar regelbundet vår städning och det är av vikt att våra entreprenörer kan säkerställa en jämn och hög nivå på de tjänster som levereras. Våra entreprenörer representerar Vidingehem i sitt utövande av sin tjänst.
Vi vill utveckla en lokal och regelbunden dialog med vår entreprenör och våra fastighetsförvaltare i varje område. Dialogen ska säkerställa att förbättringar och förbyggande aktiviteter tas till vara för att säkerställa efterfrågad kvalitet.
Anbudslämnande och Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Anbudet ska lämnas elektroniskt via upphandlingssystemet TendSign, endast anbud inlämnade via detta system kommer att behandlas. Anbudsgivaren ska lämna anbudet via sitt TendSign-konto (registrerat på eget organisationsnummer) och anbudsgivaren ska vara densamma som sedan tecknar det eventuella avtalet.
Detta innebär att ombud inte kan lämna anbud.All kommunikation avseende upphandlingen sker via TendSign. Anbudsgivaren ansvarar för att rätt kontaktuppgifter finns registrerade i systemet, så att information når fram. UM hänvisar systemtekniska frågor till systemleverantören Mercell.