57992-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myndighetsbesiktning av lyftanordning samt tryckbärande anordningar.
Referensnummer: 2016MKB-2830
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende myndighetsbesiktning av lyftanordning såsom hiss och maskindrivna portar samt tryckbärande anordningar såsom tryckkärl. MKB avser att teckna ramavtal med en Leverantör som innehar ackreditering utfärdad av Swedac. (Swedac har regeringens uppdrag att vara svenskt ackrediteringsorgan.)
SF0 Allmänt:
Ramavtal tecknas med en leverantör och omfattar att utföra myndighetsbesiktningar som en tjänst av lyftanordningar, hiss och maskindrivna portar samt tryckbärande anordningar. Vid besiktningen ska det kontrolleras om anordningen uppfyller de krav på skydd för säkerhet och hälsa som avses i 8 kap. 4 § plan- och bygglagen (2010:900) och anslutande föreskrifter, Boverkets föreskrifter och allmänna råd om hissar och vissa andra motordrivna anordningar, BFS 2011:12 med ändringar i den senast gällande ändring av verkets föreskrifter.
Planerat startdatum för ramavtalet är Juli 2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen