580-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussar 2016.
Referensnummer: C2016/695
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av busstjänster till Karlstads universitet 2016.
Karlstads universitet köper årligen busstjänster för cirka 700 000 SEK. Busstjänsterna avser korta endagsresor respektive mer omfattande resor med varierande längd, för mindre grupper cirka 20 personer upp till stora grupper cirka 60 personer.
Universitetet avser nu att upphandla ramavtal för dessa resor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen