580007-2021 - ÄndringSverige-Åmål: Transporter (utom avfallstransport)
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts med buss i Åmåls kommun
Referensnummer: UH-2021-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Åmåls kommun avser upphandla skolskjutstrafik med buss för grundskola. Uppdragen omfattar nio (9) skolbussar.
Åmål ligger i Dalsland där Vänern sträcker sig nästan ända in i stadens centrum och gästhamnen ligger ett stenkast från torget. Tillsammans med 48 andra kommuner bildar Åmål Västra Götalands län. Åmål är beläget i norra delen av länet och gränsar där till Värmland. På en yta av 481 km2 bor det cirka 12 700 personer, varav de flesta i tätorten Åmål. Ytterligare orter i kommunen är i storleksordning Fengersfors, Tösse-Tydje, Fröskog, Ånimskog, Mo och Edsleskog. Åmål ligger efter Europaväg 45, ungefär 17 mil norr om Göteborg och 7 mil söder om Karlstad. Avståndet till Stockholm är 38 mil och till Oslo är det 19 mil. Tåg- och bussförbindelserna till och från Åmål fungerar mycket bra och närmaste flygplats finns i Karlstad. Kommunen är Dalslands största arbetsgivare med sina drygt 1 300 anställda. Andra stora arbetsgivare är bland annat industriföretagen Hexpol TPE AB, SEM AB, EuroMaint AB, Azelio (tidigare Cleanergy) och Spicer Nordiska Kardan AB. För mer information om Åmåls kommun, se www.amal.se (http://www.amal.se/).