580030-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tekniskt arbete för säkerhetsanläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetssystem
Referensnummer: SH 2023/314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45222300 Tekniskt arbete för säkerhetsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har ett övergripande säkerhetssystem för tillträdeskontroll och övrig säkerhetshantering av märket Pacom. Systemet är byggt på deras plattform Unison. I systemet finns bl.a. värmekameror och intelligent videoanalys med automatisk larmuppföljning, cirka 450 kameror, ett tiotal klienter och ett trettiotal uppringningsenheter(porttelefoni). Systemet växer kontinuerligt med nya delar och komponenter som ansluts till systemet.
Ramavtalet omfattar elektroniska och mekaniska säkerhetssystem, innehållande entreprenader, drift och underhåll och övervakning av säkerhetsutrustningen. Entreprenaderna ska kunna utföras i Beställarens anläggningar i orterna Nynäshamn, Stockholm och Kapellskär.
Avtalstid är 2 år med en möjlighet för Beställaren att förlänga kontraktstiden 3 gånger med ytterligare två år vid vardera tillfälle. Total uppdragstid kan härigenom bli 8 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen