580098-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Svenljunga: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastning, transport och behandling av mat- och restavfall samt drift av omlastningsanläggning
Referensnummer: 22/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tjänster för lastning, transport och behandling av mat- och restavfall. Ihopskjutning av återvinningsmaterial, lastning av återvinningsmaterial.
Beställare
Svenljunga kommun, 212000-1512Avfallsenheten512 80 SVENLJUNGATel. nr. 0325 – 18 000
Översiktlig information om beställaren
Avfallsenheten vid samhällsbyggnadsförvaltningen är utförare av kommunens renhållningsskyldighet. Kommunen ansvarar för avfallshanteringen åt ca 6000 kunder och 10 900 invånare är bosatta i kommunen.
Orientering om entreprenaden
Denna upphandling omfattar lastning, transport och behandling av mat- och restavfall under kommunalt ansvar från bostäder och verksamheter i kommunen. Matavfallet lämnas av hushållen i papperspåsar typ Svenco. Behandling av matavfallet ska ske på sådant sätt att produkten blir biogas och biogödsel. Restavfall ska behandlas genom energiåtervinning.
Avtalet uppskattas ha ett värde om 1 500 - 2 000 tkr per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Härmed inbjuder Svenljunga kommun intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud enligt detta förfrågningsunderlag.
Avfallsenheten vid samhällsbyggnadsförvaltningen är utförare av kommunens renhållningsskyldighet. Kommunen ansvarar för avfallshanteringen åt ca 6000 kunder och 10 900 invånare är bosatta i kommunen. Fördelningen av kunder är ca 4000 småhusfastigheter, 1000 lägenheter i flerbostadshus, ca 900 fritidshus och 150 verksamheter.
Kommunen hyr en del av LBC Svenljunga-Tranemos lageranläggning på Kyrkogatan i Svenljunga där omlastningen av mat- och restavfall sker. Vid omlastningen mellanlagras också återvinningsmaterial som samlats in av 4-facksbilarna i väntan på att hämtas av producenterna. I uppdraget ingår även att entreprenören driftar omlastningsplatsen vilket omfattar att skjuta ihop återvinningsmaterial i stackar, se till att anläggningen hålls i ett gott skick, lastning av returpapper och förpackningar. Även transport och behandling om latrin i latrinkärl ingår i uppdraget.
Under 2021 samlade kommunen in 510 ton matavfall, 1300 ton restavfall, 120 ton returpapper och 440 ton förpackningar.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en entreprenör efter upphandlingen.
Avtalet omfattar tiden 2023-02-01 till och med 2025-10-31 med möjlighet för beställaren att förlänga till som längst 2027-01-31.
Beställaren har och kommer ha ett frekvent behov av de tjänster som häri upphandlas. Beställaren ställer för avtalstiden som helhet eller del därav inte ut några volymgarantier.
Vid dags datum är det bara återvinningsmaterial från fastighetsnära insamling i Svenljunga kommun som hanteras i omlastningshallen. I och med att kommunerna tar över insamlingsansvaret för förpackningar till 2024 kommer även förpackningar från återvinningsstationer hanteras vid omlastningen. Det förs även diskussioner med närliggande kommuner att samverka om omlastningshallen vilket innebär att mängden förpackningsavfall och returpapper som hanteras kommer att öka kraftigt. Mängden förpackningsavfall och returpapper som hanteras på omlastningsanläggningen kan då komma att stiga från 560 ton material till ca 2000 ton per år.