580100-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Personalförmedling – Bemanningstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBemanningstjänster
BeskrivningUpphandling av statligt ramavtal för bemanningstjänster.
Intern identifierare23.3-14537-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling
Ytterligare klassificering (cpv): 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
BeskrivningStatens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Bemanningstjänster. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av bemanningstjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till 1 269 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Upphandlingen är indelad i de två yrkesområdena kontorstjänster och IT-tjänster som i sin tur delas in i åtta geografiska områden. Upphandlingen omfattar således totalt 16 anbudsområden. Bemanningstjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning (takvolym) om 2 550 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. För ytterligare information, se upphandlingsdokumentet.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKontorstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelIT-tjänster