580164-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxitjänster
Referensnummer: EUI 20 049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Upphandlingen avser taxiresor inom Storgöteborg för anställda samt inbjudna gäster och besökande på respektive lärosäte.
Taxiresor innefattar för- och direktbokade resor med både rörlig taxa till olika destinationer, fast taxa till och från knytpunkter som Landvetter flygplats och Centralstationen i Göteborg samt vissa förekommande direktbeställningar ”på gatan” vid behov.
Totalt uppskattas verksamheternas behov uppgå till ca. 7 000 taxiresor per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med upphandlingen är att erhålla ramavtalspartners som med ypperlig service kan tillgodose det varierande behovet av taxiresor som Göteborgs universitet och Chalmers har med fokus på kvalitet, säkerhet, miljö och förmånliga priser inom hela det angivna upptagningsområdet.
Med Göteborgs universitets gedigna engagemang och arbete för hållbar utveckling och Chalmers vision- för en hållbar framtid är det viktigt för båda verksamheter att kommande leverantörer bedriver ett miljöarbete som främjar köparens visioner och mål gällande hållbarhet samt tar sitt ansvar med att i största möjliga mån minska den miljöpåverkan som sker genom taxiresor dagligen.
Det är även av stor vikt att kommande leverantörer arbetar aktivt med sitt eget kvalitetsarbete för att kunna säkerställa att korrekt och punktlig service ges till köparen vid alla tillfällen samt att leverantören aktivt arbetar med att kontinuerligt uppgradera och förbättra sina kvalitetsrutiner.