580168-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: Finansiella konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom företagstransaktioner, ramavtal
Referensnummer: 2020-68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna Upphandling avser, efter avrop mot Ramavtal, leveranser av konsulttjänster för resursförstärkning inom de kompetensområden som redovisas nedan och som ingår vid ett genomförande av transaktionsaffärer.
Anbudsgivare ska lämna Anbud på alla kompetensområden.
— finansiell analys
— företagsvärdering
— fastighetsvärdering
— upprättande av s.k. databok
— genomförande av due diligence
— skatterådgivning
— förhandling och upprättande av avtal
— framtagande av företagspresentation
— rådgivning avseende övriga juridiska, skattemässiga och momsmässiga frågeställningar
— administration i samband med företagstransaktion
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 79111000 Juridisk rådgivning, 79221000 Skatterådgivning, 79311410 Ekonomisk konsekvensanalys, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser leveranser av konsulttjänster för resursförstärkning inom de kompetensområden som ingår vid ett genomförande av en transaktionsaffär.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).