580185-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Prenumerationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prenumerationstjänster för tidskrifter
Referensnummer: V 2020/1576
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Köparen avser att upphandla prenumerationstjänster. Upphandlingens mål är att erhålla en leverantör som ska fungera som agent mellan Köparen och förlag/utgivare gällande förmedling av enstaka prenumerationer på svenska och utländska tidningar och tidskrifter i tryckt och elektronisk form, nedan kallat prenumerationer, och att hantera alla kontakter med förlag/utgivare.
Leverantören ska upprätthålla en stabil leverans av prenumerationstjänsterna och ha en lång erfarenhet av att hantera prenumerationstjänster till akademiska kunder samt ha väl utvecklade rutiner och verktyg som bidrar till att hanteringen blir effektiv både ur administrativ och ekonomisk synpunkt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 22210000 Tidningar, 22212000 Tidskrifter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Det är av största vikt att leverantören erbjuder ett väl utbyggt och fungerande webbaserat prenumerationsverktyg. Verktyget ska genom funktioner och innehåll möjliggöra för Köparen att direkt i verktyget kunna utföra så många moment av arbetet med prenumerationer som möjligt. Det administrativa arbetet med prenumerationer ska fungera smidigt och tidseffektivt, därför läggs stor vikt på att det webbaserade prenumerationsverktyget ska innehålla funktioner som stödjer detta.