580259-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggnadsinspektion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygglovshandläggare och Byggnadsinspektörer
Referensnummer: BN 2022/0263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315400 Byggnadsinspektion
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Stadsbyggnadskontoret i Lunds kommun avser att upphandla ett ramavtal avseende konsulttjänster för bygglovshandläggare och byggnadsinspektörer.
Upphandlingen administreras av Upphandlingsenheten vid Lunds kommun. Potentiella ramavtalsleverantörer benämns nedan ”anbudslämnare” och ”leverantör”.
Alla namn och personuppgifter som förekommer i upphandlingsdokumenten hanteras enligt reglerna i EU:s dataskyddsförordning (EU) 2016/679 (GDPR). Detsamma förutsätts gälla för de namn och personuppgifter som lämnas i anbud eller annan handling enligt detta upphandlingsdokument. Mer information om Lunds kommuns [och [ange eventuella andra kommuner/bolag]] behandling av personuppgifter finner du på https://www.lund.se/gdpr.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen