580270-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för framtagande av skyltar till naturreservat, och liknande områden, i Södermanlands län
Referensnummer: 512-7486-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att tillgodose en del av Länsstyrelsens behov när det gäller skyddade naturområden eller andra värdefulla naturområden. Uppdraget omfattar:
• Utarbeta förslag till art- och naturillustrationer.
• Utarbeta förslag till besökskartor (orienteringskartor)
• Textförfattande
• Formgivning
• Framställa och leverera original i digital form (InDesign samt PDF)
Klassiska reservatsskyltar tilldelas genom rangordning, andra typer av skyltar tilldelas efter förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar:
Omfattning
Upphandlingen rör framtagandet av skyltar till skyddade naturområden eller andra värdefulla naturområden. Uppdrag omfattar att göra egna fältbesök och efter det både utifrån faktaunderlag och fältbesök utarbeta ett förslag till illustrationer, texter, karta samt formgivning av skylt. Skyltarna utförs i regel i storlek A0, A1, A2. De flesta skyltar kommer att göras i liggande A1 eller A2-format.
Leverantören ska kunna skriva intresseväckande naturtexter på klarspråk, ta fram tecknade och digitala kartor, miljöillustrationer och artillustrationer och möjlighet att översätta texter till Engelska och Tyska.
Länsstyrelsen i Södermanlands län avser att upphandla cirka 15 - 20 skyltar till länets naturreservat 2021.
Under 2022 - 2024 avser länsstyrelsen att upphandla ytterligare 10 - 20 skyltar årligen i enlighet med detta ramavtal. Även andra typer av skyltar med naturinformation (exempelvis längs en naturstig) kan vara aktuellt att avropa i ramavtalet. Klassiska reservatsskyltar tilldelas genom rangordning, andra typer av skyltar tilldelas efter förnyad konkurrensutsättning.
Antal leverantörer
Beställaren avser att teckna ett rangordnat ramavtal med en eller flera leverantörer, max tre (3), samt ett ramavtal för förnyad konkurrensutsättning med flera leverantörer.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandling handläggs i upphandlingssystemet TendSign. I systemet finns de verktyg som behövs för att genomföra hela anbudsprocessen. Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via systemen och alla anbud ska lämnas i TendSign.