580360-2019 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Kafeteriaverksamhet
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kioskverksamhet till häktet Karlskrona, häktet Kristianstad och anstalten Kristianstad
Referensnummer: 2019-21906
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55330000 Kafeteriaverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Ni inbjuds härmed att lämna anbud på upphandling med benämning Kioskverksamhet till häktet Karlskrona, häktet Kristianstad och anstalten Kristianstad.
Av Kriminalvårdslagstiftningen för häkte och anstalt följer bland annat att en klient ska ha möjlighet att köpa varor utifrån ett i förväg beslutat sortiment, genom kiosk eller i varuautomat. Syftet med denna upphandling är att teckna ett avtal med en leverantör för dessa verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen