580392-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Verksamhetsmodellering
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 17: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar konsulttjänster avseende verksamhetsmodellering till Försvarsmaktens högkvarter. Konsultstödet ska innefatta genomförande av verksamhetsmodelleringar kopplat till organisationsförändringar och ordinarie planeringsverksamhet.
Försvarsmakten avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Se Ansökningsinbjudan