580392-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsttransporter
Referensnummer: 2.6/1911/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal avseende transporter av konst och museiföremål.
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera delområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 26 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 3
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3