580411-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Transport av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och omhändertagande av avloppsslam
Referensnummer: 2023/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hämtning, transport, vägning, mellanlagring/hygienisering, hantering samt spridning av REVAQ-certifierat slam från Kungsängsverket i Västerås. All hantering ska ske enligt senast gällande version av certifieringsreglerna för REVAQ.
Uppdraget omfattar hämtning, transport, vägning, mellanlagring, hygienisering, hantering samt bästa möjliga avsättning av slam från Haga avloppsreningsverk (ARV) i Surahammar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen