580499-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Konsult EL
Referensnummer: 23/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upprättande av ramavtal med konsulter inom EL för genomförande av olika mindre om- och nybyggnadsprojekt samt inom löpande drifts- och underhållsarbeten.
Uppdragens antal, storlek och/eller karaktärer är inte kända vid upphandlingstillfället för ramavtalen varför någon volym inte garanteras.
Den totala underhålls- och investeringsbudgeten uppgår till ca 500 Mkr per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen