580525-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalix: Hemtjänst
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemtjänst Övre Bygden 2024-2027
Referensnummer: 2023-230-05 SOC
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98514000 Hemtjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
ALLMÄN ORIENTERING
Socialnämnden, Kalix kommun avser upphandla ”Hemtjänst Övre Bygden” enligt detta förfrågningsunderlag.
Socialnämnden avser att efter avslutad upphandling ingå ramavtal med en (1) leverantör. Delkontrakt tillåts ej.
Avtalstid 2024-04-01 till och med 2027-03-31 med möjlighet för kommunen att förlänga avtalet med ytterligare 1 period om 12 månader.
Socialnämnden, Kalix kommun, som upphandlande myndighet benämns nedan som köparen/kommunen och anbudsgivaren som säljaren/leverantören.
Med brukare enligt detta förfrågningsunderlag menas den mottagare som är föremål för biståndsbeslut, kan också, i förfrågningsunderlaget nämnas som kunden eller den enskilde eller individen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen