580574-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lillholmsskolan, nybyggnad hus G och H samt ombyggnad hus B
Referensnummer: Dnr: 2019-00488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av hus G och H samt tillhörande skolgård.
Objektet avser även en mindre ombyggnad av hus B.
I en tidigare entreprenad har flera hus rivits samt förberedande markarbeten utförts.
Skolverksamhet kommer att pågå i hus A, B och E samt på kringliggande skolgård under hela entreprenadtiden.
Hus G och H ska miljöcertifieras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261310 Plåtslageri, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45442100 Målning, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen