580591-2021 - ResultatSverige-Linköping: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnsulfat till reningsverket
Referensnummer: 21/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Reningsverket har behov av fällningskemikalien järnsulfat i sin reningsprocess. Då det finns två olika varianter på järnsulfat järn(II)sulfat och järn(III)sulfat och båda skulle fungera i processen så utesluts ingen utan båda varianterna är med i upphandlingen, möjliga att lämna pris på.
Syfte
Att säkerställa leveranser av järnsulfat som fällningskemikalie och dess kvalitet till B anläggning Nykvarn avloppsreningsverk i Linköping.
Omfattning
Upphandlingen omfattar leveranser av järn(II)sulfat alternativt järn(III)sulfat till B anläggning avloppsreningsverk Nyvkarn i Linköping. Uppskattat årsbehov är som totalvolym cirka 650 ton givet fast järn(II)sulfat med järnkoncentrationen ca 18%. Alternativt är uppskattat årsbehov som totalvolym ca 1000 ton givet flytande järn(III)sulfat med 11,6% järnkoncentration.
På reningsverket kan man ta emot leveranser per leveranstillfälle på 35 ton fast järnsulfat alternativt 30-35 ton flytande järnsulfat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24313125 Järnsulfat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Till B avloppsreningsverk Nykvarn i Linköping finns behov av fällningskemikalien järnsulfat. Produkten används i den kemiska reningen av avloppsvatten för fällning av primärslam och fosfor.
Tester har genomförts av järnsulfat i processen som fallit väl ut och nu har beslut tagits att detta ska upphandlas. Då det finns två olika varianter på järnsulfat järn(II)sulfat och järn(III)sulfat och båda skulle fungera i processen så utesluts ingen utan båda varianterna är med i upphandlingen, möjliga att lämna pris på.
Nuläge
I nuläget har vi möjlighet att använda järn(II)sulfat alternativt järn(III)sulfat i processen. På reningsverket kan man ta emot leveranser per leveranstillfälle på 35 ton fast järnsulfat alternativt 30-35 ton flytande järnsulfat.
Upphandlingen omfattar leveranser av järn(II)sulfat alternativt järn(III)sulfat till B anläggning avloppsreningsverk Nyvkarn i Linköping. Produkten används i den kemiska reningen av avloppsvatten för fällning av primärslam och fosfor.Uppskattat årsbehov är som totalvolym cirka 650 ton givet fast järn(II)sulfat med järnkoncentrationen ca 18%. Alternativt är uppskattat årsbehov som totalvolym ca 1000 ton givet flytande järn(III)sulfat med 11,6% järnkoncentration. Som förtydligande är alltså den totala volymen 650 ton fast järn(II)sulfat alternativt 1000 ton flytande järn(III)sulfat, eller exempelvis 50% av vardera.
B avser att teckna ramavtal med 1 L.