580645-2020 - ResultatSverige-Örebro: Vakttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ordningsvakter i Örebro city
Referensnummer: Ks 885/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på ordningsvakter i Örebro City
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Denna upphandling avser ramavtal avseende ordningsvakter i Örebro City.
I Örebro city finns ordningsvakter som arbetar på uppdrag av kommunen i trygghetsskapande syfte. Ordningsvakterna utgör ett komplement till den polisiära närvaron inom det geografiska området.
Ordningsvakternas främsta uppgift är att skapa trygghet genom synlighet, kontaktskapande dialog, och förebyggande insatser inom det geografiska området.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ordningsvakter
Inledning
Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar. Upphandlande myndighet garanterar därför inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden.ram
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
21200-1697 Örebro kommun
Beställare är kommunens säkerhetsavdelning.
Beskrivning av tjänst/tjänster
I Örebro kommun ska det finnas ordningsvakter som arbetar på uppdrag av kommunen i brottsförebyggande- och trygghetsskapande syfte.
Ordningsvakterna ska patrullera uppdragsområdet till fots. Finns det önskemål från anbudsgivaren att andra färdmedel, t.ex. cykel, ska användas i uppdraget ska beställaren tillfrågas.
Uppdraget är uppdelat i flera delar; vardagar under dagtid i citymiljö samt helgkvällar kopplat till och omkring krogmiljöer samt vid enskilda arrangemang som ligger utanför dessa tider.
Ordningsvakterna utgör ett komplement till den polisiära närvaron inom det geografiska området, se bifogad kartbilaga. Ordningsvakternas främsta uppgift är genom ordningshållning skapa trygghet genom synlighet, kontaktskapande dialog och relationsskapande arbete med bl.a. boende, besökande och näringsliv. Ordningsvaktsuppdraget bygger på fördjupad samverkan med olika aktörer och samordnade förebyggande insatser inom ett geografiskt område där lägesbilden kräver det. I uppdraget ingår särskilt en fördjupad samverkan med Polismyndigheten och övriga bevaknings-/säkerhetsaktörer.
Uppdraget innebär i grunden patrullerande ordningshållning och att söka sig till otrygghetsskapande- och brottsbelastade miljöer, s.k. "hot spots", och händelser där så krävs. I uppdraget ingår även att vara en aktiv part i kommunens övergripande brottsförebyggande- och trygghetsskapande metodarbete i det offentliga rummet.
Effektiv samordning för trygghet (EST) är en samverkansmetod som bygger på aktörsgemensam kartläggning av otrygghetsskapande indikatorer och samordning av brottsförebyggande insatser i det offentliga rummet. EST ligger till grund för det trygghetsskapande och brottsförebyggande uppdraget i city. Ordningsvakterna ska vara en aktiv del i det arbetet.