58068-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Byggarbeten Hudiksvall, Ovanåker och Nordanstig
Referensnummer: 7249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen består av planerade och oplanerade byggarbeten inom beställarnas fastighetsbestånd och i förekommande fall i beställares kunders fastighetsbestånd.
Avtalstid ca 1-2 år + möjlighet till 1 + 1 års förlängning.
Onormalt låga anbud uppfattas ofta i byggbranschen som osund strategisk anbudsgivning då ersättning utgår per timme och möjligheterna till att kontrollera och följa upp är begränsade.
I denna och föregående upphandling har upphandlande myndighet ställt kvalificeringskrav avseende ekonomisk och finansiell status hos anbudsgivare, d.v.s. en leverantör ska ha godtagbara ekonomiska förutsättningarför att genomföra upphandlat avtal. Förutsättningarna för en lönsam verksamhet och därmed förutsättningar för att genomföra upphandlat avtal förutsätter normalt att prisnivåer medger en rimlig vinst. Korssubventionering tillmäts ingen betydelse vid bedömning av onormalt låga anbud.
Om anbudsgivare till synes lämnat förmånliga anbud under en upphandling men därefter inte lever upp till åtagandena i anbudet och myndighetens krav ska anbudsgivaren inte ges möjlighet att upprepa sådan osunt strategiskt anbudsgivning. Upphandlande myndigheten kan därför komma att välja bort att göra affärer med en sådan leverantör genom att utesluta leverantören i kommande upphandlingar i de fall leverantören begått allvarliga fel i yrkesutövningen. Beställare avser genomföra uppföljning av efterlevnad av avtalsvillkor i en större omfattning än i tidigare avtalsperioder. Kontroller kommer att genomföras systematiskt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211310 Byggnation av badrum, 45211320 Byggnation av veranda, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45211360 Byggnation i samband med stadsplanering, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212225 Byggnation av sporthall, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen