580690-2019 - ResultatSverige-Stockholm-Globen: Renovering av byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogskrematoriet renovering
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av generalentreprenör för renovering av Skogskrematoriet med de tre kapellen: Trons, Hoppets och Heliga korsets kapell. Byggnaderna är belägna på Skogskyrkogården i södra Stockholm
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215300 Bygg- och anläggningsarbete för krematorier, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45432112 Stenläggning, 45442100 Målning, 45443000 Fasadarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen