580721-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Tekniska tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) av teknik- och miljökonsulter för delområden processteknik inom vatten, och avlopp, samt delområde grundvatten - vattentäkt
Referensnummer: 21/00835
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71356000 Tekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknik- och miljökonsulter för VA SYDs utredningsarbete inom processteknik. Upphandlingen görs som ett dynamiskt inköpssystem som en delad upphandling där det är möjligt att svara på en eller flera delar avseende Dricksvatten, Avlopp samt inom grundvatten-vattentäkt.
Utredningarna kommer att genomföras på VA SYDs produktionsanläggningar, avloppsreningsverk och vattenverk och råvattentäkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Det dynamiska inköpssystemet avser konsultuppdrag inom de tre olika delområden Processteknik Vatten, Processteknik Avlopp, och Grundvatten-vattentäkt. Anbudssökande kvalificerar sig för de tre delområdena separat. Endast anbudssökanden som kvalificerat sig för det specifika delområdet vilket aktuell anbudsinbjudan härrör till kommer att bjudas in att lämna anbud vid varje anbudsinbjudan.
Inom VA SYD finns det avloppsreningsverk, vattenverk och vattentäkter. Många av VA SYDs produktionsanläggningar (avloppsreningsverk och vattenverk) står inför behov av reinvesteringar och utbyggnader i olika omfattning. VA SYD har också behov av att både utveckla och avveckla befintliga vattentäkter.
I utredningsuppdrag ska den anlitade konsulten självständigt hantera utredningsarbete och ha stor förmåga att tänka övergripande. Arbetet består ofta i att undersöka förutsättningar och redovisa dessa, välja metod för värdering, föreslå och prova lösningar och värdera dessa (bland annat kostnader och nyttor), samt komma till en för VA SYD rekommenderad lösning. I utredningsuppdraget ingår att på ett lättfattligt och pedagogiskt vis redovisa sitt uppdrag i såväl tal som skriftligen med rapporttext och tillhörande bilder eller ritningar. Ibland ska utredningen ske i tätt samarbete med VA SYDs personal och ibland även med andra inhyrda konsulter.
VA SYD uppskattar det totala behovet i genomsnitt till 5 heltidstjänster per år. Behovet kan dock komma att variera från år till år.
För vidare information om upphandlingsförfarandet, se AUB.1.