2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av UAS system Nano, Micro, tillbehör och reservdelar, ramavtal till Polismyndigheten och Tullverket
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal per anbudsområde som ska tillgodose Polismyndighetens och Tullverkets behov nationellt. Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden. Avtalet för anbudsområde 1 omfattar leverans av fabriksnya kompletta UAS system Nano, tillbehör såsom landningsmatta och reservdelar såsom batteri till flygfarkosten och propeller-set samt teknisk support. Anbudsområde 1 omfattar även option avseende uppdaterade modeller och/eller versioner av UAS system, tillbehör och reservdelar. Avtalet för anbudsområde 2 omfattar leverans av fabriksnya kompletta UAS system Micro, tillbehör såsom fallskärm och landningsmatta, reservdelar såsom samtliga i systemet ingående batterier dvs batteri till flygfarkosten och batteri till handkontrollen, komplett motorarm och propeller- set, teknisk support samt för Polismyndigheten leverans av typutbildning på system Micro för huvudutbildare och teknisk systemutbildning på samt främre underhåll på system Micro för teknikansvariga. Anbudsområde 2 omfattar även option avseende uppdaterade modeller och/eller versioner av UAS system, tillbehör och reservdelar.
Intern identifierare: A714.981/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34720000 Ballonger, luftskepp och övriga flygplan utan motor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Avtalet för anbudsområde 1 omfattar leverans av fabriksnya kompletta UAS system Nano, tillbehör såsom landningsmatta och reservdelar såsom batteri till flygfarkosten och propeller-set samt teknisk support. Avtalet för anbudsområde 1 omfattar även option avseende uppdaterade modeller och/eller versioner av UAS system, tillbehör och reservdelar. Fördelningen av ramavtalets högsta värde per myndighet som kan komma att avropas: Avtalsområde 1, UAS system Nano, tillbehör och reservdelar Högsta värde Maximalt värde som kan komma att avropas för avtalsområde 1 Polismyndigheten 13 000 000 kronor Tullverket 710 000 kronor
Intern identifierare: Anbudsområde 1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kunden äger rätt att förlänga Avtalet med tolv (12) månader åt gången vid tre (3) tillfällen. Längsta möjliga avtalstid är således fyra (4) år.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Avtalet för anbudsområde 2 omfattar leverans av fabriksnya kompletta UAS system Micro, tillbehör såsom fallskärm och landningsmatta, reservdelar såsom samtliga i systemet ingående batterier dvs batteri till flygfarkosten och batteri till handkontrollen, komplett motorarm och propeller- set, teknisk support samt för Polismyndigheten leverans av typutbildning på system Micro för huvudutbildare och teknisk systemutbildning på samt främre underhåll på system Micro för teknikansvariga. Utbildningarna beräknas för understigande femton personer per utbildning och uppskattas till ett tillfälle per utbildning under avtalstiden. Avtalet för anbudsområde 2 omfattar även option avseende uppdaterade modeller och/eller versioner av UAS system, tillbehör och reservdelar. Fördelningen av ramavtalets högsta värde per myndighet och per avtalsområde som kan komma att avropas: Avtalsområde 2, UAS system Micro, tillbehör och reservdelar Högsta värde Maximalt värde som kan komma att avropas för avtalsområde 2 Polismyndigheten 113 600 000 kronor Tullverket 16 000 000 kronor
Intern identifierare: Anbudsområde 2