Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsdrift Täby simhall
Referensnummer: KFN 2020/74-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner. Upphandlingen omfattar tjänstekoncession avseende verksamhetsdrift av Täby simhall, Tibblebadet och Norskogsbadet, utomhusbad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 26 000 000,00 SEKMetod för beräkning av det uppskattade värdet av koncessionen:
Maximal avtalsperiod om sju år gånger den av leverantören offererade årliga koncessionsersättningen.
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänstekoncessions omfattar verksamhetsdrift utav kommunens badanläggningar. Koncessionsavtalet avser 7 år inklusive option.
Bud under 26 000 000 kr (för hela avtalsperioden inkl. optionsperiod) kommer inte att beaktas.