2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallshantering kommunala verksamheter 2026
Beskrivning: Syfte: Syftet med upphandlingen är att uppfylla de kommunala verksamheternas skyldighet kring insamling, transport, rapportering och avlämning av avfall. Vidare ska upphandlingen säkra att tjänsterna utförs kostnadseffektivt, med lägsta möjliga miljöpåverkan och med ett gott kundbemötande. Entreprenaden omfattar: - Hämtning av förpackningar - Hämtning av wellpapp - Hämtning av emballageplast, säck - Hämtning av tidningar/returpapper och sekretess - Hämtning av pant och returförpackningar - Hämtning av metallavfall - Hämtning av textilavfall och textilgåvor som inte utgör kommunalt avfall - Hämtning av elavfall - Hämtning av grovavfall (uttjänta möbler, cyklar, leksaker, mattor och dylikt) - Hämtning av bygg- och rivningsavfall - Hämtning av träavfall (rester från träslöjd eller träpallar) - - Hämtning av trädgårdsavfall - - Hämtning av farligt avfall (ljuskällor och lysrör, batterier, stickande eller skärande material, kemikalier, läkemedel, färg, trycksatta behållare, tryckimpregnerat trä med mera) - - Inrapportering av farligt avfall till Naturvårdsverket - Hyra och köp av kärl och behållare (option) - - Tvätt av kärl och behållare - Rengöring och tillsyn av soprum/miljörum - Behandling av grovavfall, trä, metall, trädgårdsavfall Entreprenaden omfattar fastland och öar med broförbindelse i hela kommunen. Entreprenaden är inte föremål för anbudsräkning i egen regi. Entreprenören ansvarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av avfallsavgifter till varje avropande part. Entreprenaden omfattar samtliga och kommande kommunala verksamheter inom kommunen samt kommunala bolag, dessa utgör enskilda Beställare. Värmdö kommuns kommunala verksamheter kan välja att nyttja andra ramavtal inom kommunen för enstaka avfallsfraktioner
Intern identifierare: 2026KS/0585
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandling av tjänsten
Intern identifierare: Avfallshantering kommunala verksamheter 2026
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Option!
Beskrivning: Option på: Köp av kärl. OBS! Optionen räknas inte in i det totala anbudspriset för tjänsten. Det är endast för att göra det möjligt med köp av kärl.
Intern identifierare: Option!