581-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyrå 2016.
Referensnummer: C2016/474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet avser att upphandla ett avtal med en resebyrå för avrop av resebyråtjänster.
Med resebyråtjänster avses traditionell resebyråtjänst och webbaserat självbokningssystem (onlinebokning) för bokning av olika typer av tjänsteresor både inrikes och utrikes. Leverantören skall tillhandahålla fullservice för tjänsteresor för KAU. Detta innebär bland annat tjänster för reseplanering och information samt beställningar/bokningar, ombokningar, avbokningar och krediteringar.
Målet med upphandlingen är att de avtalade resebyråtjänsterna av KAU, dess beställare och resenärer upplevs hålla rätt kvalitet och kostnad i förhållande till den specifika resenärens behov och resans komplexitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Resebyråtjänster.