581030-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltprogram
Referensnummer: FS 2.1.2-2045-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att lämna anbud i ramavtals upphandling gällande leverans och montering av invändig skyltning till universitetet.
Ramavtalet omfattar både skyltning av hela byggnader och mindre projekt med enstaka skyltar.
Universitet avser att anta max två (2) leverantörer där avrop kommer ske genom rangordnad fördelningsnyckel.
Omskyltning enligt nytt skyltprogram väntas pågå mellan år 2020-2023 med ca två (2) skyltprojekt per termin.
Som första projekt kommer Norra Beteendevetarhuset och Naturvetarhuset att skyltas om med planerad slutbesiktning innan terminsstart hösten 2020.
Frågor gällande denna upphandling ställs och besvaras i e-Avrop. Frågor som ställs under vecka 52 och vecka 1 kommer att besvaras först vecka 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44423400 Skyltar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen