Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akutboende för kvinnor och män
Referensnummer: ASN-2022-2555
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalets syfte är att erbjuda hemlösa i Malmö stad ett boende i avvaktan på annat, långsiktigt boende. Avtalet omfattar fasta platser. Målgruppen för verksamheten ska vara hemlösa kvinnor och män som fyllt 20 år med en socialt sammansatt problematik och som har aktivt missbruk och/eller psykisk ohälsa. Platserna ska vara av lågtröskelkaraktär och de boende ska kunna ha ett kvarboende trots pågående missbruk.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen