581091-2025 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Projektledare för projektering och genomförande inom enhet STO Bygg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektledare för projektering och genomförande inom enhet STO Bygg
BeskrivningSwedavia söker just nu en projektledare. Uppdraget kommer knytas mot enhet STO Bygg, som genomför projekt på Arlanda och Swedavias samtliga regionala flygplatser. Enheten innefattar projekt kopplat till främst ombyggnation, men även nybyggnation. Projektledaren ansvarar för styrning av förstudie-, program-, system-, detaljprojekterings-, produktions- och överlämningsfas för framtagen och förankrad lösning. Det kan också ingå andra utredningar. Man kommer att arbeta i flera olika projekt som samtliga är i olika faser. Initialt är det ett projekt som är aktuellt, ARN Stambyte T2, med en uppskattad omfattning på ca 50 % men det är faktisk utförd tid som faktureras. Du kommer då få information om vilka andra projekt som kan bli aktuella, den totala omfattningen kommer variera över tid och kan vara från 0–100%, enligt ö.k med beställaren. Närvaro på plats måndagar och onsdagar, önskvärt 80%. Det finns även ett projekt stambyte Sky City där det kan vara aktuellt med deltagande. Uppdragstid 2025-09-01 till 2027-08-31 med option på 12+12 månaders förlängning.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115587:Lot:1