581143-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-artiklar
Referensnummer: SDA 2020-00391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia avser att upphandla ett ramavtal med en leverantör avseende el sortiment för samtliga Swedavias flygplatser. Swedavia har behov av en leverantör med brett sortiment och väl utvecklad logistik för att möta verksamhetens dagliga behov. Leverantören skall kunna leverera inom produktgrupperna: Kabel, Elnätsprodukter, belysning,Installationsmateriel, Kraft och Automation samt, Data/Tele/Säkerhet
Leverans skall ske inom 24-48 timmar beroende på leveransort.
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om två (2) år med rätt för Swedavia att begära förlängning i upp till max 24 månader, längst i fyra (4) år. Avtalsstarten beräknas till maj 2021. Swedavia garanterar inte några volymer. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31150000 Ballast för urladdningslampor eller urladdningsrör, 31172000 Spänningstransformatorer, 31221000 Elektriska reläer, 31223000 Lamphållare, 31224000 Kopplingar och kontaktelement, 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 31400000 Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Swedavia avser att upphandla ett ramavtal med en leverantör avseende el sortiment för samtliga Swedavias flygplatser. Swedavia har behov av en leverantör med brett sortiment och väl utvecklad logistik för att möta verksamhetens dagliga behov. Leverantören skall kunna leverera inom produktgrupperna:
Kabel, Elnätsprodukter, belysning,Installationsmateriel, Kraft och Automation samt, Data/Tele/Säkerhet
Leverans skall ske inom 24-48 timmar beroende på leveransort. Leverantören skall kunna erbjuda en webbaserad portal där samtliga produkter som omfattas av avtalet är beställningsbara.
Upphandlingen syftar till att teckna avtal för en tidsperiod om två (2) år med en ensidig rätt för Swedavia att begära förlängning i perioder om upp till max 24 månader, alltså längst i fyra (4) år.
Avtalsstarten beräknas till maj 2021.
Swedavia garanterar inte några volymer.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.