58117-2023 - ResultatSverige-Gävle: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder - Gävle Kommun förskolepersonal
Referensnummer: 13244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle kommun avbryter upphandlingen. Skälet till att kommunen nu avbryter upphandlingen är att kommunen
beslut avseende inköpen som är betydligt mer begränsat än upphandlingens omfattning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18200000 Ytterkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gävle Kommun upphandlar arbetskläder till kommunens förskolepersonal. Det avser Skaljacka, byxa och sko.