581175-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Höör: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster 2023
Referensnummer: REV 2023-00006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Revisionstjänster för löpande revision och successiva avrop under avtalstiden. Upphandlingen avser sakkunniga till revisorerna i Höörs kommun för granskning av styrelse, nämnder, beredningar och stiftelser, samt sakkunniga till lekmannarevisorerna för finansiell revision av kommunens bolag. Upphandlingen avser också yrkesrevision (auktoriserade och godkända revisorer) för den lagstadgade finansiella revisionen i kommunens bolag. Kommunen tecknar avtal avseende sakkunnigt
biträde till förtroendevalda revisorer och sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna. Bolagen tecknar avtal avseende sakkunnigt
biträde till lekmannarevisorerna när det gäller rörliga uppdragsdelar och yrkesrevisor. Upphandlande myndigheter avser teckna ramavtal för en period om tre (3) år med rätt till förlängning i ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen