581187-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning – Andningsapparater för räddningstjänsten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAndningsapparater för räddningstjänsten
BeskrivningAndningsapparater med tillhörande serviceutrustning och reservdelar för att genomföra rökdykning enligt AFS.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130475:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35111100 Andningsapparater för brandsläckning, 35111400 Brandräddningsutrustning
Optioner
Beskrivning av alternativenMöjlighet att köpa "jumbopaket" och flyktpaket