581214-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Byggnation av flerfamiljshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus Åkanten 3
Referensnummer: 21/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Partillebo avser att bygga ett nytt bostadshus med 58 st. lägenheter på 35 m2, kallat Åkanten 3.
Huset kommer vara beläget i en slänt i stadsparken mellan Åkanten 2 (Partillebohallen) i söder och Säveån i norr.
Huset kommer att byggas på pelare för att möjliggöra passage och vistelse under byggnaden, och helt enkelt bli en del av stadsparken.
Byggnaden kommer att utföras med ett centralt placerat trapphus som har loftgångar åt öster och väster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen