581219-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för IT-konsulttjänster
Referensnummer: 2020/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal avseende IT-konsulttjänster för Mälarenergi AB inom nedan sju (7) delkontrakt;
Delkontrakt 1 - Verksamhetsutveckling
Delkontrakt 2 - Ledning och styrning
Delkontrakt 3 - Systemutveckling/-förvaltning och infrastruktur
Delkontrakt 4 - IT-Arkitektur
Delkontrakt 5 - Informationssäkerhet
Delkontrakt 6 - Användbarhet
Delkontrakt 7 - Användarsupport
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen