581221-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Fakturering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ESEM - Utdatatjänster
Referensnummer: UH 20-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79999200 Fakturering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av utdatatjänster för att täcka ESEM:s behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79571000 Utskick, 79810000 Tryckning, 79824000 Tryckning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (ESEM) avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att ansöka om att delta.
ESEM har behov av Utdatatjänster och avser att upphandla en leverantör för detta område. Eftersom ESEM driver samhällskritiska funktioner är det av högsta vikt att utdatatjänster fungerar störningsfritt.
Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna in Er ansökan om att få lämna anbud.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se, www.sevab.com och www.esem.se
Upphandlande myndighet/enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Bakgrund
ESEM avser att upphandla en leverantör för detta område. Eftersom ESEM driver samhällskritiska funktioner är det av högsta vikt att utdatatjänster fungerar störningsfritt.
I denna upphandling kommer ESEM (enligt fullmakt) och ansvar inom Eskilstuna kommuns företagskoncern angående IT-relaterade tjänster, att företräda Eskilstuna Kommunfastigheter AB org nr. 556499-5909 (K-fast nedan), i denna upphandling.
Resultatet av upphandlingen är initialt bedömt att vara kontrakt, med att respektive bolag, ESEM och K-fast tecknar egna affärs- och PuB-avtal med vinnande anbudsgivare.
Information om behandling av personuppgifter
Beställaren är personuppgiftsansvarig för behandling av personuppgifter. Vi behandlar anbudsgivarens personuppgifter för att kunna ingå och administrera avtal, fullgöra våra avtalsförpliktelser samt upphandla eller avropa varor och tjänster.
Läs gärna hela vår information om behandling av personuppgifter som du hittar på https://www.esem.se/hantering-av-personuppgifter där beskriver vi dina rättigheter och hur vi samlar in och behandlar dina personuppgifter.