Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmateriel och ljuskällor
Referensnummer: STK-2019-901
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leveranser av elektriskt material.
Upphandlingen omfattar till viss del armaturer och ljuskällor. Dock sker en separat upphandling av belysning som tjänst. Planen är att successivt förändra köpbeteendet från att köpa armaturer och ljuskällor som produkt till att köpa belysning som tjänst där leverantören levererar och ansvarar för belysning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen