581358-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av hamntjänster
Referensnummer: FM2022-2445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Marinen, som består av flottan och amfibiekåren, organiserar och utbildar sjöstrids- och amfibieförband och i samverkan med flyg- och markstridskrafter genomför de operationer och övningar såväl nationellt som internationellt. I samband med dessa nationella och internationella övningar samt eventuella insatser behöver Försvarsmaktens fartyg hamntjänster då de anlöper olika hamnar.
Syftet med denna upphandling är att kontraktera en leverantör som med hög expertis och fackmannamässighet kan kontraktera lokala hamnagenter för att utföra hamntjänster oberoende när eller vart behovet uppstår. Med hamntjänster åsyftas bland annat bunkring, lasthantering, förtöjning, passagerartjänster, uppsamling av fartygsgenererat avfall och rester, livsmedelsleveranser, lotsning, bogsering och bokning av hamnplats.
För mer information, var god se Anbudsinfordran.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63523000 Hamntjänster och spedition, 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter, 63720000 Stödtjänster för sjötransport, 63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster, 63721100 Bunkringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym beräknas utgöra cirka tio (10) stycken uppdrag per år varav sex (6) stycken utanför Sveriges gränser. Maximalt beräknas antalet uppdrag uppgå till 20 stycken per år. Uppdrag under ett år beräknas uppgå till ett värde av tre (3) MSEK eller maximalt fyra (4) MSEK per år. Uppdrag under hela avtalsperioden beräknas därmed till tolv (12) MSEK.
Försvarsmakten garanterar inga volymer med hänvisning till bl.a. att Försvarsmaktens verksamhet anpassas efter omvärldsläget och regeringsbeslut. Angivet antal uppdrag ska heller inte ses som en garanti för antal framtida avrop eller takvolym.
Den typ av fartyg som kommer att behöva hamntjänster varierar beroende på övning eller uppdrag.